Açlık Otu

Açlık Otu  Siparişi

Açlık Otu, yurdumuzda yetişmemektedir. Yetiştiği bölgeler;

Sudan ve Hartum bölgesi. Arabistan, Somali ve Hindistan Yarı çöl ve dağlık bölgeleri seven açlık otu, yaprakları kullanılan çok güclü bir şifacıdır. İskenderiyede Osmanlı döneminde Aşnık otu olarak isim yapmıştır,zamanlada dilimize Açlık otu olarakta yerleşmiştir ve çok güçlü bir şifacıdır.

Açlık otu yapraklarında reçine, flavon türevleri ile etkili madde olarak serbest ya da glikozit durumunda antrasen türevleri bulunur.

Bitkinin tıbbi etkilerinden, iç yumuşatıcı ve Osmanlıda halk arasında en çok kullanılan müshil ve kilo verme otlarından birisidir.

Botanik :

Açlık otu Afrika`da çeşitli bölgelerde yetişen bir bitkidir. Yarı çöl ve dağlık bölgeleri seven Açlık otları; bileşik yapraklı çoğunlukla kırmızı çiçekli baklaya benzeyen yassı odunumsu ve sert meyveli bitkilerdir. Bu meyvelerinin içinde rengi kırmızımsı tatlı tohumları bulunur.

1-2m boyunda, dikine yükselen, çatallaşmayan, gövdesi yuvarlak ve kırmızımsı esmer renkli olup dalların üzerinde yaprakları bulunur. Yaprakları 10-20cm uzunluğunda, 5-7çift yapraktan meydana gelir. Yaprakçıklar 2-7cm uzunluğunda, 0,3-2cm eninde, uzun ince, mızrak şeklinde, yeşilimsi renkte, kenarları bütün ve ortada derin bir damarı vardır. Meyveleri fasulye kapçığı gibi 1,5-2cm eninde, 4-5cm uzunluğunda, böbrek şeklinde, basık ve tohumları kırmızımsı, yumurta şeklinde kısa saplıdır. Hasat zamanı: Mart’tan Ekim’e kadar yapraklarını toplayıp kurutmak mümkündür. Kuruturken gölgede kurutulmalı ve ısının 20-50C° arası olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Birleşimi:

Açlık Otu yapraklarının maddeleri önemine göre şöyle sıralanır;

* Yapraklarında %2,5-3,5 oranında Hidroksiantrasen türevleri içerir ve bunun %70-80’ini Diantronglikozitler, %20-25’ini Antronglikozitler oluşturur. Diantronlarında %80’ini Homodiantronlar; Sennosid A, A1 ve B ve %20’sini Heterodiantronlar

Sennosid C,D ve D1’den oluşur. Homodiantronlar Rheinlardan, Heterodiantronlar ise Rhein ve Aloeemodinlerden oluşur. Antronglikozitler; Rhein-8-O-ß-D-glikozit, Rheindiglikozit, Aloeemodindiglikozit, Aloeemodin-8-O-ß-D-glikozit ve Chrysophanol’u sayabiliriz. Ayrıca Rhein, Aloemodin sade olarak da bulunabilir. Taze yapraklarda Antronglikozit şeklinde bulunur ve kurutulurken enzimler tarafından ve su kaybı (dehisrasyon) ile Diantronlara dönüşür.

* Flavonitler; Kâmpferol ve Kâmpferin

* Naphthalinglikozitler (Naftalinglikozitler); Tinnivellinglikozit

* Musilaj %2-5 oranında, reçine ve az miktarda eter yağı içerir.

Meyvelerinin birleşimindeki maddeler yapraklarındakine çok benzer.

Kullanılışı

10-20 yaprak kadar açlık otu 1 cezvede kaynatılır öğle ve yatmadan önce bir su bardağı içilmesi tavsiye edilir.

Sütlü kahveyle içimide en kolay ve etkili yöntemdir.

Sütlü Kahve ile kullanımı: 10-20 yaprak açlık otu, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi. 1 kupa yarı su yarı süt Bir cezvede kaynatıldıktan sonra süzülüp içilir.

 

Tüketimi yine günde 2 kür`ü geçmemelidir.

Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur, fakat aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.

  • Aşırı diyare durumuna neden olabileceğinden, kolit`i olan kişiler Açlık otu kullanmamalıdır.
  • Açlık otu gün içinde sık kullanılması durumunda güçlü bir müshil etkisi yapar.
  • Aşırı miktarda kullanılırsa kusma ve bulantılara neden olabilir.
  • Tüketimi günde 2 kür`ü geçmemelidir

1) Araştırmalarda müshil ilaçlarının kanser yapıcı (kanserojen) olmadığı tespit edilmiştir.

2) Sinameki ilaçlarının veya çayının kanser yapıcı olmadığını tespit etmişlerdir.

Araşatırmalarda kalın bağırsak kanserine yanlış beslenme ve kötü alışkanlıkların (alkol, sigara) neden olduğu tespit edilmiştir. Açlık otu’nun çay ve ilaçlarının transit süresini kısaltarak kanseri önlediği belirlenmiştir.

Tesir şekli:

Müshil yapıcı, kanı temizleyici ve iltihapları önleyicidir.

Kullanılması:

  1. a) Araştırmalara göre başta kabızlığa karşı ve basur, fistül, anal ve bağırsak ameliyatından sonra içilirse zahmetsiz gaita (dışkı) dışarı atılır. Böylece ameliyatlı organ veya dokular tahriş olmaz.
  1. b) Halk arasında başta kabızlık sonrada romatizma, karaciğer ve safra rahatsızlıkları, metabolizma bozukluğu, toplardamar zafiyeti gibi; rahatsızlıklarla fistül, basur veya bağırsak ameliyatlarından sonra probemsiz dışkılama (gaita) yapmak için içilir.

Çayı; Açlık Otu yapraklarından veya meyvelerinden 15-20 adet cezmeye konur. Üzerine 250-300 su ilave edilir hafif kaynadıktan sonra 5-10dk demlenmeye bırakılır sonra içilir. Şayet çayı içildiğinde hazımsızlığa sebep oluyorsa,Bizde öğütülmüşünü isteyip çiğnenmesi veya yemek ve çorbalara katılması daha uygundur.

  • Sütlü kahveyle içimide en kolay ve etkili yöntemdir. Sütlü Kahve ile kullanımı: 10-20 yaprak açlık otu, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi. 1 kupa yarı su yarı süt Bir cezvede kaynatıldıktan sonra süzülüp içilir .

Sipariş Notu: Öğütülmüş olarak satın almak isterseniz lütfen siparişiniz anında not olarak belirtiniz.

TAKLİTLERDEN YADA TÜRKİYE’DE YETİŞİYOR GİBİ YORUM ve AÇIKLAMALARDAN  SAKININIZ..: