çam balı

Çam Balı

Çam Balı

Çam Balı, üretiminde kalite lideri olan Türkiye’nin gurur kaynağı Karadeniz balı kahvaltı sofralarınızda sizlere eşlik edecektir. Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir. Bu nedenle pazarlaması da kolaydır. Koyu bulanık kahverengi renkte, keskin bir tadı ve çam ağacına özgü rayihası vardır.

 

Çam ağaçlarında yaşayan bir böcek türünün salgıladığı besin maddelerini toplayarak balı oluştururlar. Bu sebeple bal içerisinde, diğer bal türlerinde olmayan besin maddelerine ve enzimlere sahiptir.

 

Hakiki çam balı her derde devadır. Çocukların zekâ gelişimine önemli katkı sağlamaktadır. Tansiyonu düşürür ve iştah açar. Doğal bir diş macunudur. Kansızlığa iyi gelir, anemi hastaları için şifa kaynağıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Nezle, grip ve öksürüğe iyi gelir. Doğal ağrı kesici ve ağrıyı dindirici etkisi vardır.

İçerisindeki yoğun besleyici özlerle saça, cilde, tırnaklara çok iyi gelir. Bunların güçlenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlar. Ayrıca damar tıkanıklığını giderir. Gözlerin daha iyi görmesini sağlar.”