Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı, meyve içi kısımların rendelenmesi ile elde edilir. Hindistan cevizi yağı, oldukça hafif bir yağ olduğu için, bütün dünyada oldukça yoğun tüketilen bir yağdır, bu yağın kullanıcıları, birçok yararından bahsetmektedirler.

Dr Güveloğlu bu yağla ilgili şunları söylemiştir.

“Hindistancevizi ve yağı beyin sağlığı için adeta bir cevher. Beyin gücüyle çalışan tüm insanlara ve ailesinde Alzheimer hastalığı olanlara şiddetle öneriyorum. İçerdiği özel yağlar, hem beyin hem de damar sağlığı için oldukça önemli. Bunun nedeni beyin sağlığının aynı zamanda damar sağlığının da aynası olması. Beynin kanlanması bozulduğunda, bu durum erken bunamadan Alzheimer’a kadar birçok dejeneratif sürece zemin hazırlar. Hindistancevizi yağını özel kılan en önemli bileşikler, laurik asit ile kaprik ve kaprilik asitlerdir ki bunlar beyin fonksiyonları için çok önemli yağ asitleri olmalarının dışında aynı zamanda çok kuvvetli antioksidanlardır. Antioksidanlar, beyin sağlığı için çok önem taşıyan maddelerdir. Çünkü beyin dokusu, yağlı yapısından ötürü oksitlenmeye yani iyi bir benzetmeyle paslanmaya çok müsaittir ve kuvvetli antioksidanlar bunu önleyebilir. Hindistancevizinde bol miktarda güçlü antioksidan özelliğe sahip polifenolik yapıda bir bileşik olan gallik asit bulunur.

Hindistancevizi yağının da kan lipidlerini normalleştirdiği, alkol ve diğer toksinlerin karaciğere yaptığı hasarı önlediği bildirilmekte, yoğun alkol kullanımından sonra bu yağla yapılmış içecekler tropikal bölgelerde tüketilmektedir. Böbrek ve safra kesesi hastalıklarına karşı koruduğu ve kan şekerini dengeleyerek insülin kontrolünde etkili olduğu, dolayısıyla da şekeri hastalığının önlenmesinde ve idaresinde etkili olduğu iddia edilmektedir.

Ayrıca hindistan cevizi yağının kozmetolojik olarak çok faydalı bir yağdır. Hindistan cevizi yağı saç bakımı için kullanılan yağlar içerisinde kuru yıpranmış boyalı saçlara en iyi gelen yağdır, saçınız kuruyken, bu yağı uygulamanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca badem yağıyla çok iyi uyum göstermektedir.

Çok hafif bir yağ olduğu için vücudunuzu yüzünüzü, dudaklarınızı nemlendirmekte kullanabilirsiniz. Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

WhatsApp chat