Dizdar-Baharat-bitki-bilgi

Akasya Çiçeği

Akasya Çiçeği

Akasya Çiçeği, Akasyanın vatanı Kuzey Amerikadıır.Bizde genellikle yol kenarlarında, demiryolu boylarında kültür yetiştirildiği gibi, toprak kaymalarına karşı da yetiştirilir.

Dallı, 20 m. kadar yükseklikte bir ağaçtır.Gövde kabukları boz kahverenginde ve çatlaktır.Yapraklar; saplı, tüysü olup dip kısmında ilişer çıkıntı bulunur.Çiçekler beyaz, kokulu ve gözenekli salkım şeklinde, çiçek demeti halinde sarkar.Meyve kahverengi fasülye şeklinde bir başaktır.Başaklarda birkaç adet koyu kahve renkte çekirdekler bulunur.

(İndul, benzaldehid, metil eteri, antranil asidi, heliotropin, linalool)dan ibaret terkip muhtevalı eterik yağ, bitkinin gövde kabuğunda zehirli albuminrobin, alkaloid, boyama, iç kabukta (Ağustos ayı içinde) amigdalin, globulin, fitosterin, stigmasterin ve idrar ayırıcı bir enzim keşfedilmiştir.

Halk tebabetinde kullanımı

Çiçeklerde mide ekşimesini azaltıcı hassa vardır.Kan dindirici tesire sahiptir.Mide ekşimesi fazlalığında, gastrit, ekşime, geğirme ve mide kanamalarına karşı kullanılır.

Beyaz akasya çiçekleri, halk tababetince; öksürük, mide ülseri, baş ağrısı, yüz sinir nevraljisi, romatizma, tifo, grip, mide kanaması gibi hastalıklara karşı kullanılması tavsiye edilir.Haricen; diş ağrılarında ağız çalkalanır.

Zehirli olduklarından dolayı doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.Son zamanlarda yapraklar düzensiz adet hallerinde ve yüksek tansiyona karşı da kullanılmaktadır.

“””

WhatsApp chat