hurma poleni

Hurma Poleni

HURMA POLENİ KULLANIMI

Dizdar Baharat’ dan önemli açıklama; Piyasada hurma çekirdeğinin çekilmiş hali hurma poleni olarak tanıtılıp satılmaktadır. Hurma Poleni Erkek hurma ağacının dişi hurma ağacını döllemek için yaptığı bir mikro tohumdur. Hurma çekirdeği unundan ayırmak için en belirgin özellik Hurma polenin konusu ile meni kokusunun aynı olmasıdır ve tadı hafif ekşimsidir. Tüketicilerin buna dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz.

 

 

HURMA POLENİ FAYDALARI

Hurma meyvesinin daha bol ve daha güzel olması için erkekle dişi hurma ağacının döllenmesinde kullanılır. Bu polenler insan vücudu için de olağan üstü faydalıdır.bu faydaları şöyle sıralayabiliriz.

Vücudu zinde ve uyanık tutar. Alerjik rinit için çok ideal bir üründür. Enfiye gibi buruna çekildiğinde kalbe kuvvet verir ve kalp sektesini önler. Gevşek mafsalları sıkar yani kasları güçlendir. Sinir ağrılarına böbreğe mesaneye idrar zorluğuna faydalıdır.

Midenin suyunu alır ve kuvvet verir. Safra iltihabına sirkeyle yenirse fayda verir.aynı zamanda susuzluğu ve ishali giderir. Kekikle karıştırılırsa mide üşütmesine ve göğüs rahatsızlıklarına fayda verir. Cinsi gücü artırır. Kadınların yumurtalamasında etkisi vardır.

Balla yenirse kısırlığı giderir. Hamile kadınların hamileliğinde faydası vardır. Kadınlarda adet düzenleyicidir. Yumurtlamayı artırır. İç kanamaları ve yüksek tansiyonu engeller. Görüldüğü üzere hurma poleni insan sağlığı için çok yaralı bir maddedir.

Hurmanın poleninde gonatotropik hormonların bulunması, bedevilerin kısırlık tedavisinde bu bitkinin polenini kullandıklarını doğrulamaktadır.

 

 

KISIRLIK TEDAVİSİNDE KULLANIM ŞEKİLLERİ

  1. ) Hakiki Bal’dan 1 tatlı kaşığı bal’ın üzerine yarım şeker kaşığı hurma polenini döküp tüketilebilir.
  2. ) Hakiki Kestane bali İle 20 gr Hurma Poleni Karıştırılıp Anne Ve Baba Her Kullanımdan Önce Karıştırarak Sabah Ve Akşam Yemekleri Öncesinde Kullanmalıdır.

 

 

Hurma ve İnsan Arasındaki Şaşırtıcı Benzerlikler;

İnsan da hurma da dik ve geniş bir gövdeye sahiptirler. İkisinde de erkeklik ve dişilik vardır. İkisi de ancak döllenme ile çoğalır ve meyve verir. Erkeklik poleni kokusuyla insanın meni kokusu aynıdır. İkisinin de kafaları kesildiğinde ölürler. İkisinin de kalbi kuvvetli bir darbeye maruz kalırsa ölürler.

İnsanın cismindeki kıllar ve saçlar gibi hurma ağacında da lifler vardır. İnsanın şiddetle suya ihtiyacı olduğu gibi onunda çok bol suya ihtiyacı vardır. Ömrü ortalama insan ömrü kadardır. Yavrulaması insanın ortalama yavru adedine denktir. Gençlik ve ihtiyarlık yaşları da insanın yaşlarına benzer.

Özellikle hurmanın döllenmesinin ve yavrulamasının aynen insan gibi olması nedeniyle çok ilgi çekicidir. Döllenme olayı kış mevsiminde meydana gelir. Erkek hurma ağacından alınan polenler(tal) bir yerde kurutulur. Sonra dişi hurma ağacının tepesinde bir yarık açılmaya başlar. Bu yarık bölgeye belli oranda tal denilen kurutulmuş polenler konulur ve üzeri zarar görmeyecek bir şekilde sarılır. Böylece döllenme işlemi tamamlanır.

Yeni filiz oluştuktan sonra kesilir ve dişi ağacın yakınına dikilir. Belli büyüklüğe ulaştıktan sonra da annenin yanından alınarak başka bir yere nakledilir. Hurma ağacının en verimli yılları 15 ile 40 yaşları arasındadır. 60 yaşından sonra da artık ya meyve vermez ya da çok az meyve verir hale gelir. İnsana bu kadar benzemesi çok ilginç ve şaşırtıcıdır.”

WhatsApp chat